تبلیغات
دانستنیها - تاریخچه تاتر
دانستنیها
شنبه 21 دی 1387

تاریخچه تاتر

شنبه 21 دی 1387

نوع مطلب :
نویسنده :بهروز تدین

تتاتر یکی ازهنرهای هفتگانه است .کسانی که درباره بوجود آمدن تئاتر جستجو کرده اند میگویند سر چشمه آن از آیین هاست . آیین به مراسم مذهبی و اجتماعی می گویند .

ادامه در بیشتر بخوانید

تاتر یکی ازهنرهای هفتگانه است .کسانی که درباره بوجود آمدن تئاتر جستجو کرده اند میگویند سر چشمه آن از آیین هاست . آیین به مراسم مذهبی و اجتماعی می گویند . مثل مراسم عروسی یا مراسم سینه زنی در ماه محرم  در ایران و مراسم رقص های مخصوص در کشورهای دیگر انسان همیشه دوست داشته است به اتفاقاتی که خارج از اراده و میل اوست تسلط داشته باشد و این ویژه گی اصلی تئاتر است. 

تئاتر در مقایسه با هنرهای دیگر امکانات زیادی دارد برای اینکه از هنرهای دیگر مثل نقاشی ، ادبیات ، معماری ، موسیقی و ... در آن استفاده می شود کلمه  تئاتر (theater ) در اصل از کلمه  تآترون (theater on) است که قسمت اول آن تیه ((thea تماشاگران و یا محله تماشا است.

درزمان های قدیم ، تماشاگرن در سرازیری تپه ها می نشستند و مراسم مذهبی را که با آداب وتشریفات مخصوص در پایین همان تپه یا کناره معبد که محل عبادت بوده ، تماشا می کردند.

 

 
 


لباس وصورتک ساخته شده از کنف (پوست درخت )که برای رقص پلنگ به کار می رود

منطقه رودخانه آمازون در برزیل

موزه ی تاریخ طبیعی ، نیویورک

  

 

قسمت دوم  

 

  در این قسمت درباره آیین و ارتباط آن با تئاتر می خوانید . آئین ها و تئاتر از عوامل اساس مشابهی استفاده می كنند .

موسیقی ، رقص ، گفتار ، صورتك ، لباس ، اجراكنندگان ، تماشگر و صحنه 

در اجرای آیین  آرایش توسط رنگ ، خاكستر یا جوهر كه سطح بدن را می پوشاند برای كامل كردن صورتك و لباس بكار می رود آنطور كه گریم در تئاتر این كار را انجام می دهد 

بازیگران آیین باید بسیار ماهر و با انظباط باشند مثل بازیگران تئاتر 

برای اجرای آیین یكی پیشكسوتان یا سالمندان آشنا به آیین تمرین سختی را برای اداره ی اجرای خوب آیین بكار می گیرد كه كاملا با كارگردانی تئاتر قابل مقایسه است 

در قسمت بعد از نظرات دیگری درباره سرچشمه بوجود آمدن تئاتر بخوانید . 

 

 
 

 

قسمت سوم 

 

  در این بخش  با نظرات دیگری درباره ی سرچشمه ی بوجود آمدن تئاتر آشنا خواهید شد .

با اینكه سرچشمه آیینی امروز پذیرفته ترین نظریه درباره ی بوجود آمدن تئاتر است اما جستجوگرانی هم اعتقاد دارند سرچشمه تئاتر داستانسرایی است . آنها می گویند كه گوش كردن و رابطه برقرار كردن با قصه ها جزو بزرگترین خصوصیات انسان است .

برخی می گویند تئاتر از رقص و حركات ضربی و ژیمناستیك و یا تقلید حركات و صدای حیوانات آغاز شده است . 

اما نه خصوصیت داستانسرائی انسان و نه علاقه ی او به تقلید ، هیچكدام نمی تواند او را بسوی آفریدن هنر تئاتر راهنمائی كرده باشد ، چرا كه اسطوره ها و داستانها هم در اطراف آیین ها بوجود آمده اند و تقلید از حیواناتی كه اندیشه و عقل ندارند هم نمی توانسته سرچشمه تئاتر باشد چرا كه آیین ها  از اندیشه و اعتقادات و میزان شناخت انسان شكل گرفته است  است .