تبلیغات
دانستنیها - ورزشی
دانستنیها
برانکو،کلمنته
 
محمد صادق درودگر
مردان بزرگ هیچگاه براتی عکس گرفتن با یک مربی بعنوان نماینده فدراسیون خود را به او نمی چسبانند و بوسیله عکس گرفتن با او نمیخواهند بزرگ شوند، یادش بخیر که دادکان  یا اعضاء هیات رییسه اش هیچگاه به استقبال هیچ مربی خارجی نرفتند، بد نیست واقعیتهایی را مرور نماییم . شما میدانید طبق آماری که عادل فردوسی پور نیز در برنامه نود اعلام نمود پر افتخار ترین مربی تیم ملی که خارجی بوده برانکو ایوانکویچ است کسی که یکبار تیم ملی ایران را در جام ملتها به مقام قهرمانی ، یکبار مقام سوم رساند و تیم ملی فوتبال ایران را برای اولین بار بصورت مستقیم به جام جهانی 2006 آلمان بردتنها شکست بد وی به اردن بود و آنهم از حوادث فوتبال محسوب میشد، میدانید برای یک سال چقدر قرارداد داشت؟ 250.000 دلار میدانید که سیموئز برزیلی که برای هدایت تیم ملی امید در بازیهای المپیک سالنه 980.000 دلار خواست با 276 هزار دلار 15 ماهه یعنی سالته  دلار22.000 دلار  قرارداد بست؟ پس این ارقام 1.800.000 دلاری از کجا آمده است؟ میدانید  چرا و چگونه ؟
یادش به خیر که یک زمانی  کسانی به دنبال منافع ملی بودند.و حالا دنبال .........؟ چگونه به خود اجازه میدهند قبل از عقد قرارداد دو نفر از اعضاء هیات رییسه را به استقبال مربی خارجی بفرستند تازه یکی از آنها به ویلای شخصی او برود؟
اخبار زیر را بخوانید فقط باید قول بدهید سر گیجه نگیرید چون آخرین حرف را رییس سازمان تربیت بدنی زده و گفته اگر کلمنته مربی پروازی بوده او را نمیخواهیم!!! آخه یکی به ایشان بگوید فوتبال ایران نزدیک به دو سال بخاطر دخالتهای شما در فوتبال محروم شد حالا دوباره اظهار فضل میفرمایید؟ لطفاً فرمایشاتتان را به رییس منتصبتان بگویید تا اطاعت کنند نه اینکه با دخالت نا بجا دوباره شرایط محرومیت را فراهم نمایید..
jهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۶/۱۱/۱۳‬

داخلی. ورزشی. فوتبال. كلمنته. عكس
"خاویركلمنته" سرمربی جدید تیم ملی فوتبال ایران امشب از طریق فرودگاه امام خمینی(ره) وارد تهران شد و مورد استقبال مهدی تاج و ناصر شفق اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال و احمد ابراهیمی سرپرست تیم ملی فوتبال ایران قرار گرفت و در یك نشست خبری شركت كرد .
خبر از مذاکرات جدید
در حالی‌که همه منتظر زمان قطعی حضور کلمنته در تمرین‌های تیم ایران بودند، خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه‌ی آس اسپانیا، مذاکرات با دیگو آرماندو مارادونا، اسطوره‌ی فوتبال آرژانتین را در فهرست اخبار ورزشی خود قرار می‌دهد.
آس تأکید می‌کند که برای این‌که پاسخ منفی کلمنته، شوک جدیدی برای فوتبال ایران نباشد، فدراسیون فوتبال ایران در حال مذاکره با گزینه‌های دیگر از جمله مارادوناست.
خبرگزاری ایرنا اما در این میان از نهایی شدن قرارداد کلمنته خبر می‌دهد. این خبرگزاری به نقل از روزنامه‌ی اسپانیایی ”ماکا“، می‌نویسد: «كلمنته متن موافقت‌نامه پذیرش سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران تا سال ‪ ۲۰۱۰میلادی را امروز دوشنبه ( ساعت ‪ ۱۲ظهر به وقت محلی اسپانیا) برای فدراسیون فوتبال ایران نمابر خواهد كرد.» .
ایرنا هم‌چنین می‌نویسد: «بنابر نوشته روزنامه ”ماركا“ ، كه خبرنگار آن خاویر كلمنته را در سفر به تهران همراهی می‌كرد، در مذاكرات این مربی اسپانیایی با فدراسیون فوتبال ایران فقط یک مشكل درباره محل زندگی او وجود داشته كه سرانجام طرفین در این زمینه به توافق رسیده‌اند.» .
مارکا در شماره‌ی پنجشنیه‌ی گذشته‌ی خود تأکید کرده است که کلمنته پیشنهاد فدراسیون فوتبال ایران را قطعاً خواهد پذیرفت.
تاج تکذیب کرد، کفاشیان تأیید
خبرگزاری ایرنا در جدیدترین گزارش خود به نقل از مهدی تاج، از دریافت نمابر از سوی خاویر کلمنته خبر می‌دهد.
تاج می‌افزاید: «در متن این نامه آمده، ”من می‌پذیرم به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران باشم و موجب امتنان خواهد بود اگر قرارداد من را امضا نمایید“ » . وی هم‌چنین با انتقاد از برخورد برخی از رسانه‌ها، مذاکرات با مارادونا را تکذیب کرد.
علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران نیز با تأیید خبر نهایی شدن قرارداد، به ایرنا گفته است: «متن قرارداد را به مسئولان كمیته‌ بین‌الملل فدراسیون فوتبال ارائه خواهم كرد و پس از تأیید، آن‌را فردا (سه‌شنبه ۱۲ فوریه) امضا می‌كنم.».
با این قرارداد، خاویر کلمنته‌ی اسپانیایی، تا سال ۲۰۱۰ میلادی، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران خواهد بود.
علت واقعی انصراف کلمنته از حضور در ایران
در حالیکه هنوز در فدراسیون فوتبال عده ای به بازگشت خاویر کلمنته از اسپانیا دل خوش کرده اند اما شنیده های خبرنگار فردا از منتفی شدن حضور وی در ایران حکایت دارد. گفتنی است او به زودی ایران را ترک می کند.
حضور خاویر کلمنته در ایران منتفی شد.

به گزارش «فردا»، حضور خاویر کلمنته اسپانیایی گزینه اصلی هدایت تیم ملی فوتبال ایران به طور کلی منتفی شده است.
در این زمینه شنیده های خبرنگار ما حکایت از آن دارد که تبلیغات منفی علیه ایران در تصمیم گیری کلمنته موثر بوده است و او از حضور در ایران پشیمان شده است.
گفتنی است قبل از حضور این مربی اسپانیایی اهل باسک اسپانیا در ایران، تعدادی مقاله ضد ایرانی توسط روزنامه های این منطقه چاپ شد که در تصمیم گیری کلمنته موثر بوده است.
از سوی دیگر نوع صحبت های او در برنامه نود باعث رنجش فوتبال دوستان ایرانی شده بود.
شایان ذکر است امروز کلمنته از امضای قرارداد با فدراسیون فوتبال امتناع ورزید و روز پنجشنبه برای آنچه حضور در تست پزشکی نامیده است از ایران خارج خواهد شد.
 19:04 - 1386/11/24                  
کلمنته بازهم تکذیب کرد
سخنگوی هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: مسئولیتم در کمیته تیم های ملی موقتی است و برای پیشرفت در برنامه تیمهای تیم ملی این مسئولیت به طور موقت به بنده واگذار شده است.
مهدی تاج با بیان این مطلب به خبرنگار مهر گفت : در حال حاضر با توجه به حجم زیاد برنامه هایی که باید برای پیشبرد امور تیمهای ملی رده های مختلف با آن روبرو هستیم ، اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال مسئولیت سرپرستی کمیته تیمهای ملی را به بنده واگذارکردند تا در فرصت مناسب فردی به طور تمام وقت و با مسئولیت کمتر برای این پست انتخاب شود.
تاج در خصوص مشکلات پیش آمده جهت حضورخاویرکلمنته در ایران گفت : هیچگونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد و کلمنته شخصا صحبتهایی که از منابع مختلف در این خصوص مطرح می شود را تکذیب کرده است.
وی تاکید کرد : همانطور که بارها اعلام کرده ام حضور کلمنته در ایران قطعی است ولی عده ای تلاش می کنند با سنگ اندازی و طرح مسائل موهوم دراین کار خلل ایجاد کنند که تا کنون این تلاشها به نتیجه ای نرسیده است.
نایب رئیس فدراسیون فوتبال در پایان از تصویب طرح تشکیل آکادمی فوتبال، انتخاب اعضای جدید کمیته های استیناف و انضباطی در نشست امروز هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال خبر داد.
 
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۸ - ۱۹ بهمن ۱۳۸۶      
سرمربی سابق فوتبال اسپانیا به محض ورود به كشورش گفت: تیم ایران برای تیم شدن خیلی كار دارد.

به گزارش فارس به نقل از آس اسپانیا، خاویر كلمنته كه با حرفه‌ای گری خاص و به هر حال قابل انتظار خود، همچنان امضایی پای قرارداد حك نكرده و مدیر برنامه‌هایش نیز از وجود چند پیشنهاد دیگر سخن می‌گوید، گفت: این تیم نیاز به كار زیادی دارد؛ به خصوص در خط حمله فوق العاده ضعیف هستند و باید خیلی تلاش شود تا مهاجمین به حد قابل قبولی دست پیدا كنند.
كلمنته كه تنها با دو روزنامه فعال ورزشی آس و ال پایس مصاحبه كرد، سخنی از میزان احتمال قرارداد خود با ایران نكرده و تنها روز یكشنبه را برای اعلام نظر نهایی خود پیشنهاد و یادآوری كرده است.
آس اسپانیا به فریادهای تماشاگران پس از تساوی تیم ملی ایران مقابل سوریه اشاره كرده و می‌نویسد‌: هواداران بیش از كلمنته، علی دایی بهترین گلزن جهان را تشویق می‌كردند. این برای این مربی كه پس از بازی در انتظار واكنش هواداران بود، جالب به نظر می‌رسید؛ چرا كه هواداران خشمگین در انتهای بازی باید نام كسی را فریاد می‌زدند كه تیم ملی‌شان را از این وضعیت نجات بدهد؛ علی دای
ر قرارداد كلمنته قید شده است وی در صورت انجام مصاحبه هماهنگ نشده باید مبلغ 10 هزار دلار به عنوان جریمه پرداخت كند
كد خبر: ۱۲۵۸           تاریخ انتشار: ۱۹:۰۱ - ۲۴ بهمن ۱۳۸۶

مدیر برنامه‌های ایرانی خاویر كلمنته گفت: سرمربی اسپانیایی بدون هماهنگی با مدیر روابط بین‌الملل یا سرپرست تیم ملی، حق انجام مصاحبه در خصوص ایران را ندارد.
عباس نبوی در گفت و گو با فارس اظهار داشت: خاویر كلمنته متعهد شده است بدون هماهنگی قبلی با مدیر روابط بین‌الملل یا سرپرست تیم ملی در هیچ مصاحبه یا نشست خبری در ارتباط با امور فدراسیون فوتبال ایران، شركت نكند.
وی افزود: در قرارداد كلمنته قید شده است وی در صورت انجام مصاحبه هماهنگ نشده باید مبلغ 10 هزار دلار به عنوان جریمه پرداخت كند.
نبوی تاكید كرد امروز با كلمنته گفت و گو كرده و وی انجام هرگونه مصاحبه در اسپانیا را انكار كرده است

تنیس ورزشی راکتی است که بین دونفر (انفرادی) یا بین دو تیم دونفره (دوبل) بازی می‌شود. هر بازیکن راکتی دارد که دارای صفحه‌ای از شبکه توری است. بازیکن با این راکت توپی لاستیکی با پوشش نمدی را به زمین حریف پرتاب می‌کند. بازیکنی (یا تیمی) که زودتر امتیاز نهائی را به دست آورد برنده است. این ورزش ابتدا در انگلستان، بیشتر درمیان اعیان، رایج شد و سپس به کشورهای انگلیسی زبان رفت و اکنون در همه کشورها بازی می‌شود.

تنیس از ورزش‌های المپیک است. در برخی از کشورها به آن تنیس میدانی می‌گویند تا از ورزش دیگری بنام تنیس شاهی که در سالن و در زمینی با ابعاد متفاوت بازی می‌شود متمایز گردد.تاریخچه تنیس
تا آنجا که شواهد تاریخی در این مورد نشان می دهد، ورزش تنیس طی قرون دوازده و سیزده میلادی ابتدا در کشور فرانسه ابداع شد. اما ارائه جدی این ورزش در سال 1872 (میلادی) بود که سرگرد هاری جم این ورزش را در شهر لمینگتن (انگلستان) به مردم معرفی کرد . در آن زمان مقررات و خصوصیات این ورزش با آن چه اکنون می بینیم تفاوت بسیار داشت. در سال 1877 (میلادی) ، اولین بار در دنیا مسابقات تنیس با مقررات و قوانین بخصوصی در زمینهای تنیس "باشگاه تنیس و کروکت ال انگلند" ویمبلدون برگزار گردید، محلی که هم اکنون بزرگ‌ترین مسابقات تنیس دنیادر آن برگزار می شود.

قوانین و مقررات بازی تنیس
ماده 1 زمین بازی انفرادی
زمین بازی مستطیلی است بطول 77/23 متر به عرض 23/8 متر. زمین توسط توری كه از یك سیم با طناب به قطر حداكثر 8/0 سانتیمتر آویزان است، به دو نیمه تقسیم می‏گردد. انتهای این سیم با طناب باید به بالای دو پایه در دو سوی تور متصل گردد یا از روی آن گردانیده شود. قطر مقطع پایه استوانه‏ای یا اصلاح مقطع پایه مكعب مستطیل شكل نباید بیش از 15 سانتیمتر بیشتر باشد. مركز مقطع پایه ها می‏باید در فاصلة 914/0 متری از زمین بازی واقع شود و ارتفاع پایه ها باید به گونه‏ای تنظیم گردد كه قسمت بالای سیم نگهدارنده تور در ارتفاع 07/1 متری از سطح زمین واقع شود در صورتی كه از زمین مشترك برای «دوبل» وانفرادی استفاده شود باید تور را توسط دو پایه كه پایه های بازی انفرادی نامیده می‏شوند، در ارتفاع 07/1 متری نگاهداشت. مركز مقطع این پایه ها كه قطر و به اصلاح مقطع آنها نباید بیش از 5/7 سانتیمتر باشد در هر طرف در فاصلة 914/0 متری از زمین انفرادی واقع می‏گردد. تور بازی را باید چنان كشید كه فضای مابین دو پایه را كاملاً پر كند و شبكه‏ های تور به اندازه‏ای كوچكتر در نظر گرفته می‏شوند كه مانع عبور توپ شود. ارتفاع تور در وسط پایه 914/0 متر باشد لذا تور در این قسمت توسط كمربندی كاملاً سفید كه عرض آن بیش از 5 سانتیمتر نباشد محكم در ارتفاع مورد نظر نگاهداشته می‏شود. نواری كاملاً سفید كه عرض آن بیش از 5 سانتیمتر و در فاصلة مساوی در بین دو خط كناری و به موازات آنها كشیده می‏شود. خط انتهائی در طرف داخلی زمین توسط علامت مركزی به طول 10 سانتیمتر و عرض 5 سانتیمتر در امتداد فرضی خط مركزی سرویس است و به دو بخش تقسیم می‏شود. علامت مركزی در هر طرف زمین بر خطوط انتهائی عمود ومتصل است. از كلیه خطوط دیگر نباید از 5/2 سانتیمتر كمتر و از 5 سانتیمتر بیشتر باشد، به استثناء خط انتهائی كه نباید بیشتر از 10 سانتیمتر عرض داشته باشد. در تمام اندازه‏گیریها باید لبه خارجی خطوط را در نظر گرفت. رنگ تمام خطوط باید یكنواخت باشد. استفاده از رنگهای سفید و یا زرد و نشانه‏های تبلیغاتی یا هر چیز دیگری كه در دو انتهای زمین قرار داده شده، غیر مجاز است. استفاده از رنگهای روشن تنها در صورتی مجاز است كه در این امر در دید بازیكنان اختلالی ایجاد نكند. اگر نشانه‏های تبلیغاتی بروی صندلی خط نگهدارنده دو انتهای زمین نشسته‏اند، قرارداده شود، این نشانه‏ها باید فاقد رنگهای سفید و زرد باشند. از رنگهای روشن در صورتی مجاز است كه اختلال در دید بازیكنان ایجاد نكند.


basiline
Side- line
Service- line
Centerservice- line
Service courts
Center mark


تبصره
در مسابقات «جام دیویس» و یا دیگر مسابقات رسمی قهرمانی فدراسیون بین المللی تنیس باید فاصله‏ای در پشت خطوط انتهائی در نظر گرفت كه كمتر از 4/6 متر نباشد و در طرف خارجی خطوط كنار هم باید فاصله‏ای در نظر گرفت كه كمتر از 66/3 متر نباشد. می‏توان صندلی خط نگهداران را در صورتیكه بیشتر از 914/0 متر بداخل این فضاها پیشروی نكرده باشند. در فاصله 4/6 متر از خطوط انتهائی در فاصلة 66/4 متر از خطوط كناری قرار دارد.
ماده 2 اجزائ ثابت زمین
اجزاء ثابت زمین نه تنها در برگیرندة تور، پایه های زمین انفرادی طناب یا سیم نگهدارندة تور- نوار تور و كمربند نگهدارندة تور است، بلكه در صورت وجود، شامل موانع انتهائی و كناری جایگاهها، صندلیهای ثابت یا قابل نقل و انتقال پیرامون زمین بازی، افراد اشغال كنندة صندلیها، كلیه دیگر اجزاء ثابت در پیرامون و یا بالای زمین بازی، داور، داور تور، داور خطای پا، خط نگهداران توپ جمع كنها البته در هنگامی كه جای مقر خود حضور دارند، نیز می‏گردد.تبصره
در تأمین اهداف این ماده باید متذكر شد كه مفهوم لغت داور در برگیرندة داور، افرادی كه به آنها در بین بازی مكان مشخص اعطاء شد و كلیه افرادی می‏شود كه جهت همكاری با داور در جریان مسابقه برگزیده شده باشند.
ماده 3 توپ تنیس
سطح بیرونی توپ باید یكنواخت و برنگ سفید یا زرد باشد، اگر روی توپ درزی وجود داشته باشد، این محل نباید بصورت دوخته و به شكل بخیه باشد. قطر توپ باید بیش از 35/6 سانتیمتر و كمتر از 67/6 سانتیمتر باشد و وزن آن باید بیش از 7/56 گرم و كمتر از 5/58 گرم باشد و جهش توپ در صورت رها شدن از فاصلة 254 سانتیمتر بر روی یك سطح بتونی باید بیش از 135 سانتیمتر و كمتر از 147 سانتیمتر باشد تحت فشار 165/8 كیلو گرم توپ باید دچار فرورفتگی بداخل به میزان بیش از 56/0 سانتیمتر و كمتر از 74/0 سانتیمتر در قسمت جلوئی و فرورفتگی به میزان بیش از 89/0 سانتیمتر و كمتر از 08/1 سانتیمتر در قسمت پشتی شود. ارقام گفته شده در مورد این فرورفتگیها باید میانگین خواندن جدا از هم ارقام در هر یك از سه محور توپ باشد و در هر مورد اختلاف بین دو بار خواندن ارقام نباید بیش از 08/0 سانتیمتر گردد. برای بازی در ارتفاع بیش از 1219 متر از سطح دریا می‏توان از دو نوع دیگر توپ استفاده نمود. توپ اول تمام مشخصات پیش گفته را دارد جز آنكه جهش آن بیش از 93/121 سانتیمتر و كمتر از 135 سانتیمتر است و فشار داخلی آن بیش از فشار خارج آن است. این نوع توپ مرسوم است به «توپ پر فشار» توپ نوع دوم تمام مشخصات پیش گفته را دارد جز آنكه جهش آن بیش از 135 سانتیمتر و كمتر از 147 سانتیمتر است و فشار داخلی تقریباً برابر فشار خارجی است این توپ به منظور تطبیق باید برای مدت 60 روز یا بیشتر در همان ارتفاع مورد نظر جهت انجام مسابقه قرار گیرد. به این توپ معمولاً واژه توپ فشار صفر و یا توپ بدون فشار اطلاق می‏گیرد. تمام آزمایشات در مورد جهش توپ اندازه و میزان فرورفتگی باید مطابق قوانین و ترتیبهای معین شده در ضمیمه 1 صورت گیرد.

Pressurised Ball
Zero-Pressure
Non-Pressrised

قوانین و مقررات :

بازی بسكتبال یك ورزش گروهی است كه در اكثر نقاط دنیا متداول است . یك زمین قانونی و مناسب برای بسكتبال باید كانلاً مسطح و بدون هر گونه مانع و بر آمدگی باشد . این ورزش را نمی توان در زمینهای خاكی یا چمن اجرا كرد . بلكه سطح زمین باید از مواد سفت مانند آسفالت ، سیمان و چوب پوشیده شده باشد .

اندازه زمین :

میدانهای بسكتبال همه به یك اندازه نیست . زمین بازی برای خردسالان كوچكتر از زمین بزرگسالان است . مسابقات رسمی در میدانهایی به شكل مستطیل به طول 26 متر و عرض 14 متر برگزار می شود كه طول وعرض زمین را می توان به نسبت 2 متر در یك متر كم و زیاد كرد .

 

خط كشی زمین :

زمین بسكتبال به شكل خاصی خط كشی میشود . خطهای دور زمین به پهنای 5 سانتی متر است . از مركز زمین و به موازات عرض زمین خطی كشیده میشود كه زمین بازی را به دو قسمت مساوی تقسیم می كند . در وسط زمین دو دایره متحدالمركز رسم می كنند به شعاعهای 90 سانتی متر و 80/1 متر . مركز این دایره ها كه درست مركز زمین است ، محل آغاز بازی است .

در دو طرف زمین ، دو ذوذنقه در زیر حلقه ها بر روی زمین ترسیم می شود كه ارتفاع این ذوذنقه ها 80/5 متر است .

 

تخته و حلقه پرتاب :

در سال 1892 بازیكنی به نام لئو آلن سبدی بافته شده از سیم به كاربرد تا دیرتر پاره شود و برای آنكه توپ به هر سو پرتاب نشود و مدت بیشتری در جریان بازی باشد ، تخته ای هم در پشت سبد قرار دادند .

زنبیل و تخته ، به تدریج جای خود را به حلقه و تور و تخته های مخصوص ( از جنس شیشه و نایلون محكم و شفاف ) داده اند كه امروزه بكار میرند .

تخته بسكتبال مستطیلی است به طول 80/1 متر و عرض 20/1 متر كه جای آن در فضای بالای زمین در دو انتهای میدان است و باید به گونه ای قرار گیرد كه به اندازه 120 سانتی متر با خط انتهای زمین فاصله داشته باشد . این تخته به كمك میله هایی آهنی به سقف سالن یا به زمین وصل و محكم میشوند . در هر حال ارتفاع تخته از كف سالن بازی 75/2 متر است .

بر این تخته ، حلقه پرتاب ( در فاصله 30 سانتی متری از قاعده تخته ) نصب است كه در كل 305 سانتی متر با زمین فاصله دارد .

قطر حلقه بسكتبال 45 سانتی متر و ارتفاع توری كه به شكل سبد به آن متصل می شود 30 سانتی متر است .

توپ بسكتبال :

در دو سال نخست كه بازی بسكتبال ابداع شد ، توپ فوتبال را برای بازی به كار می بردند ، اما چون این توپ سبك بود در سال 1894 میلادی اولین توپ مخصوص بسكتبال توسط یك كارخانه دوچرخه سازی تولید شد كه اندكی از توپ فوتبال بزرگتر بود .

در سال 1937 نوع دیگری توپ بسكتبال بزرگتر اما سبكتر به بازار آمد و آنگاه در سال 1949 توپی ساخته شد به همین شكل و اندازه و وزن فعلی كه نوز هم مورد استفاده است .

توپ بسكتبال بزرگتر از توپ های معمولی است و آن را از جنس چرم ، لاستیك یا پلاستیك می سازند و هنگام استفاده باد می كنند . محیط یك توپ قانونی بسكتبال پس از باد شدن باید حداقل 75 سانتی متر و حداكثر 78 سانتی متر باشد . ضمن آنكه در این حال وزن توپ نباید كمتر از 600 گرم و بیشتر از 650 گرم باشد .

لباس :

بازیكنان بسكتبال در ابتدا یك شلوار بلند و بلوز آستین كوتاه می پوشیدند اما در حال حاضر یك بلوز ركابی با شورت و كفش و جوراب مخصوص است . لباس هر تیم باید یكرنگ باشد و شماره هر بازیكن در پشت و جلو پیراهن نصب شود . شماره هایی كه برای این منظور به كار می رود از عدد 4 تا 10 است .

تعداد نفرات :

تعداد بازیكنان نخستین تیمهای بسكتبال ، نا محدود بود و هر تیم میتوانست از نفرات دلخواه استفاده كند ، اما چون لازم بود كه مقرراتی در كار باشد تعداد بازیكنان هر تیم را 9 نفر قرار دادند كه بعدها به 7 نفر و سرانجام به 5 نفر كاهش یافت .

امروزه ، مسابقه بسكتبال بین دو دسته 5 نفری انجام می شود كه چون تعداد رسمی نفرات تیم 10 نفر است ( كه گاه به 12 و حتی 15 نفر هم می رسد ) بازیكنان به جای همدیگر وارد زمین می شوند و این تعویض به دفعات صورت می گیرد .

از 5 بازیكنی كه بازی می كنند یك نفر سرگروه ( كاپیتان ) تیم است و در واقع ناظر و نماینده تیم خود در زمین شمرده می شود .

 

وقت بازی :

مسابقه بسكتبال در 4 وقت 10 دقیقه ای انجام میگیرد . بین پریود اول و دوم 2 دقیقه استراحت ، دوم و سوم 10 دقیقه ، سوم و چهارم 2 دقیقه استراحت است . اگر در پایان 40 دقیقه مسابقه دو تیم به نتیجه مساوی دست یابند داور بازی یك وقت 5 دقیقه ای اضافه می كند و اگر باز هم مساوی شدد یك وقت اضافی دیگر به مدت 5 دقیقه در نظر میگیرد . این كار تا زمانی ادامه می یابد كه یكی از تیمها به امتیاز بیشتری دست یابد و برنده مسابقه شود . البته در میان این 5 دقیقه ها هر بار یك دقیقه برای استراحت و تعویض زمین در نظر می گیرند .

تایم اوت :

برای هر تیم در هر پریود یك تایم اوت وجود دارد . اگر تیمی تایم پریود اول را نگرفت میتواند در پریود دوم از دو تایم اوت استفاده نماید . در تایم اوتها بازی متوقف میشود تا بازیكنان از راهنماییهای مربی خود استفاده كنند یا بازیكن تازه نفسی را به جای بازیكن خسته یا مصدوم به زمین بیاورند . اگر بازی به وقت اضافی كشیده شود هرتیم میتواند در هر 5 دقیقه از وقت اضافی یك تایم اوت داشته باشد . زمان هر تایم اوت یك دقیقه می باشد . زمانی كه برای تایم اوت صرف میشود جزء زمان رسمی بازی به حساب نمی آید و كسی كه مسئول نگهداری وقت مسابقه است ساعت را در آن مدت متوقف می كند .

شروع بازی :

بازی بسكتبال با جامپ بال بین دو تیم آغاز می شود . در جامپ بال ، داور مسابقه در مركز زمین توپ را به طور عمودی به ارفاع معینی به بالا می اندازد و آن توپ باید به طور عمودی پایین بیاید و دو بازیكن از دو تیم با پریدن به هوا توپ را با دست بزنند و سعی كنند آن را به تیم خود بسپارند . در این حال بازیكنان دو تیم نزدیك به حلقه خود به طرز خاصی ایستاده و منتظر دریافت توپ هستند تا بازی را شروع كند و بكوشند كه هر چه می توانند امتیاز بیشتری بگیرند . جامپ بال در مراحل بعدی بصورت تناوبی می باشد كه از نزدیكترین محل كه جامپ بال صورت گرفته است از بیرون از زمین توسط تیمی كه توسط تیمی كه صاحب جامب بال می باشد به داخل زمین پرتاب می شود .

امتیاز گرفتن :

در مسابقات بسكتبال تیم برنده را تعداد امتیازها مشخص می كند . هر تیم كه بتواند توپ بیشتری را از حلقه و سبد تیم حریف عبور دهد برنده مسابقه محسوب می شود . امتیازی هم كه به شوتها تعلق می گیرد به این ترتیب است كه پرتاب آزاد ( پنالتی ) اگر به ثمر برسد ، یك امتیاز دارد . شوتهایی كه از دیگر نقاط زمین باشد و از حلقه بگذرد دو امتیاز به بار می آورد . اما شوتی كه از بیرون قوس 25/6 متر پرتاب شود و به ثمر برسد 3 امتیاز خواهد داشت .

داوران : 

تعداد داوران یك مسابقه بسكتبال 5 نفر است . از این 5 نفر دو داور در درون زمین بر جریان بازی نظارت می كنند كه یكی از آنها سرداور و دیگری داور گفته می شود . در كنار زمین هم 3 نفر هر یك وظیفه ای خاص را انجام می دهند . یك نفر ثبت كننده امتیازها وخطاها ( منشی ) یك نفرمسئول 24 ثانیه و هم وقت نگهدار است .  خطاهای عمده ای كه داوران به آن توجه دارند عبارتند از : خطا در حمله ، رانینگ ، دبل ، سه ثانیه ، خطاهای برخوردی ، سد مسیر .

اصطلاحات :

در ورزش بسكتبال این اصطلاحات متداول است :

* رانینگ : با توپ راه رفتن و دویدن ، بدون دریبل زدن

* دریبلینگ : حمل توپ در حال اصابت توپ با دست و زدن آن به زمین .

* جامپ بال : پرتاب توپ بین طرفین  

* سه ثانیه : توقف بیش از سه ثانیه در ذوذنقه زیر حلقه . بازیكن حمله كننده حق ندارد بیش از این زمان در منطقه ذوذنقه حریف توقف كند . از زمانی كه توپ توسط مهاجم از خط نیمه عبور كرده باشد .

* 8 ثانیه : توقف توپ بیش از 8 ثانیه در زمین دفاع

* 5 ثانیه : توقف توپ توسط مهاجم در دست بدون دربل كردن یا شوت درزمانی كه مدافع داشته باشد .

* 24 ثانیه : از مدت زمانی كه تیم مالك توپ می شود تا قبل از آنكه سوت داور 24 ثانیه زده شود تیم مهاجم باید اقدام به شوت نماید .

* چارجینگ : فشار آوردن بازیكن حمله روی مدافع

* ریباند : توپ گیری از روی حلقه دفاع و حمله