تبلیغات
دانستنیها - حیوانات
دانستنیها
پلنگ گوشتخواری است بزرگ که طول بدن آن تا 160 سانتیمتر و گاهی تا 180 سانتیمتر و طول دم تا 110 سانتیمتر و بلندی در ناحیه شانه تا 75 سانتیمتر می‌رسد. بدن دراز و باریک و دستها و پاها قوی و به اندازه متوسط و پنجه‌ها ناخن بزرگ که بطور واضح از دو طرف فشرده شده است. گوشها کوتاه و مدور و بدون موهای بلند انتهایی است. دم دراز و طول آن معمولا از نصف طول بدن بیشتر و ظریف و باریک است. رنگ بدن خالدار و در رنگ سفید زمینه آثاری از زردی یا زرد قرمز یا زرد خاکستری وجود دارد.


 دسته خالهای گل مانند در همه جا در روی بدن و دم و دستها و یا پرکنده شده است. در عقب و وسط پشت بدن بعضی خالها دنبال هم قرار گرفته و به صورت نوار نمایان می‌شوند. جمجمه خیلی بزرگ و دراز و نسبتا باریک است. ناحیه پیشانی تقریبا مسطح است و در وسط آن فرو رفتگی طولی وجود دارد. پهنای جمجمه در بالای دندانهای نیش خیلی بیشتر از پهنا در عقب زایده‌های پس حدقه‌ای است. استخوانهای بینی دراز و نسبتا باریک است. انتهای عقبی استخوانهای بینی به لبه عقبی استخوان فکی می‌رسند یا بیشتر از آن امتداد می‌یابند. دندانهای نیش خیلی بزرگ و اولین پیش آسیای بالا همیشه وجود دارد.

نحوه زندگی

پلنگ در نقاط جنگلی ، کوهستانها در ارتفاعات نسبتا زیاد تا 3500 متر زندگی می‌کنند. نواحی پر درخت و صخره‌ای و نزدیک رودخانه را ترجیح می‌دهند. کمتر به کوهپایه‌ها پایین می‌آیند و به ندرت در دشتها دیده می‌شوند. اگر چه بیشتر شبها فعالیت می‌کنند ولی در روز هم دیده می‌شوند. خوراک اصلی آنها سم‌دارانی چون گوسفند ، بز کوهی و گاهی خوک وحشی است. هنگامی که این نوع شکارها کمیاب باشد از پرندگان و جوندگان و حیوانات کوچک دیگر تغذیه می‌کنند. گاهی به گله‌های گوسفند و بز حمله کرده و تلفاتی وارد می‌سازند. چنانچه زخمی شوند برای انسان بسیار خطرناک هستند.

از صخره‌ها و درخت به خوبی بالا رفته و ممکن است لاشه شکار خود را در بالای درخت نگهداری کنند. فصل جفت‌گیری آنها در اواخر زمستان و اوایل بهار است. دوران آبستنی در حدود 3 ماه طول می‌کشد. تعداد بچه ها 2 ، 3 و یا گاهی به 5 عدد نیز می‌رسد. بچه‌ها در لانه که معمولا در شکاف صخره‌ها و داخل غارها است و اغلب از گیاهان و برگ خشک پوشانیده شده است،‌ نگهداری می‌شوند. بچه ها بعد از 10 روز چشم باز می‌کنند و در سن بلوغ به غیر از دوران جفتگیری بطور انفرادی دیده می‌شوند. 

پراکندگی در ایران

پلنگ در ایران تاکنون از گیلان ، مازندران ، گرگان ، خراسان ، آذربایجان ، کردستان ، لرستان ، همدان ، اصفهان گزارش شده است.

پراکندگی جهانی

پلنگ در کشورهای سودان ، سومالی لند ، مصر ، مراکش ، عربستان ، ترکیه ، ایران ، پاکستان ، هندوستان ، چین و ... یافت شده است.

 

خرس قطبی خرس بزرگی است که معمولاً در قطب شمال زندگی می کند.این خرس معمولاً به عنوان خرس سفید یا خرس شمالی نیز شناخته می‌شود.با توجه به گرم شدن زمین این موجودات در حال از بین رفتن هستند.

یک خرس قطبی

در قطب شمال خرس قطبی تقریبا دشمن طبیعی ندارد . اما اسکیموهای با هوش می توانند به آسانی این حیوان را شکار کنند . چگونگی صید این حیوان نیز بسیار جالب بوده و در واقع راز اسکیموهای شکارچی است . اسکیموها ابتدا یک فک را می کشند و سپس خون آن را به داخل یک سطل می ریزند و خنجری با دو لبه بسیار تیز را در میان خون قرار می دهند . با سرد شدن هوا ، خون فک منجمد شده و خنجر را در خود نگه می دارد و دقیقا همانند یک بستنی چوبی بزرگ به نظر می رسد . اسکیموها سپس این بستنی چوبی را روی زمین قرار می دهند .

 خرس قطبی یک ویژگی دارد . این حیوان خون را بسیار دوست دارد و گویی به آن اعتیاد دارد .مشام این حیوان بسیار تیز است و می تواند ازچند کیلومتری بوی خون را متوجه شود . حیوان زمانی که بوی خون را حس می کند بسرعت خود را به سطل خون رسانده و بستنی چوبی بزرگ و خوشمزه را می بلعد . زمانی که این عمل انجام می شود ، زبان خرس به دلیل سردی خون بی حس می شود . اما به هر صورت خرس از این غذای خوشمزه صرف نظر نمی کند .

 زمانی که مرکز بستنی چوبی را به داخل دهان فرو می برد ، خنجر زبان خرس را زخمی می کند و خون حیوان ریخته می شود . این خون خود خرس بوده و تازه و گرم است . با وجود آنکه زبان خرس بی حس شده است ، اما بینی اش کماکان تیز است و مزه خون تازه را می بوید . خرس هنوز سرگرم خوردن بستنی چوبی است و به همین سبب زخم زبان حیوان لحظه به لحظه عمیق تر می شود و خون زیادی از بدن خرس خارج می شود و به دنبال آن حیوان از پای درمی آید . در این زمان است که اسکیمو ها به نزدیک خرس رفته و به آسانی آن را شکار می کنند .

جستجوی سعادت برای انسان نیز کاری دشوار است و گاهی انسان نیز به اشتباه همانند همین خرس های قطبی عمل می کند . یک مجله آمریکایی نظرسنجی در میان برخی مدیر عاملان موسسات بزرگ انجام داد . یکی از سوالات این بود که اگر زندگی شما از نو آغاز شود دوست دارید چه چیزی را از دست ندهید ؟ بیشتر این افراد ابراز امیدواری کردند که در چنین صورتی خوشبختی خود را از دست ندهند .